Terenska nastava otok Krk

Autor: Vanessa Zlatarić, Antonija Colnar, Marija Draganjac, 23. 9. 2013.

Učenici predmetne nastave u četvrtak 19. rujna su bili na terenskoj nastavi na otoku Krku.

Kako bi se što bolje upoznali s krajevima kroz koji putuju dobili su različite zadatke iz geografije, povijesti i hrvatskog jezika. Prvo smo posjetili grad Krk i kroz zanimljivo vodstvo i izlaganje naših vodiča naučili smo mnogo o povijesti grada i znamenitim ličnostima koje su tamo živjele i vladale. Nakon odmora i zasluženog sladoleda, odlazimo prema malom mjestu Jurandvoru blizu Baške u razgled crkve svete Lucije u kojoj je davne 1851. pronađena Bašćanska ploča, jedan od najvažnijih jezičnih dokumenata. U crkvici su učenici pogledali kratak film o Baški i Bašćanskoj ploči, a nakon toga su postavljali zanimljiva pitanja vodiču i pokazali koliko znaju o povijesti hrvatskog jezika. Na samom kraju, odlazimo u malo mjesto Bašku gdje su učenici proveli kako oni sami kažu najzanimljivije trenutke svoga izleta.

Koliko nam je bilo zanimljivo i lijepo pogledajte kroz priložene fotografije i putopis naše učenice Vanesse Zlatarić.

PUTOPIS

Četvrtak je bio jedan od najljepših dana u mojem životu. Išli smo na izlet na otok Krk. Prije nego što smo krenuli, bili smo uzbuđeni. U autobusu smo pričali, zezali se i smijali. Putem smo vidjeli prekrasnu prirodu, mala sela i naselja, guste zelene šume. Prolazili smo kroz mračne tunele koji su bili kao rajska vrata, kad iz izgubljenog mraka dođeš u novo svjetlo.

Kada smo prošli i kroz posljednji tunel, ugledali smo blistavo, široko, plavo more. Prelazeći Krčki most, gledala sam u more, u njegovu plavo-zelenu boju, a obala je bila prekrasna. Vozili smo se još neko vrijeme, a onda smo stigli u grad Krk gdje nas je dočekao vodič koji nas je poveo u razgled grada. Prolazili smo kroz uličice koje su bile pune turista i njihovog žamora. Kuće su bile kamene s malim prozorima i drvenim "škurama". Vodič nam je ispričao ukratko o povijesti grada Krka. Saznali smo da je mnogo različitih naroda i ljudi, od neprijateljski raspoloženih Mlečana do poznatih Frankopana, upravljalo gradom Krkom kroz njegovu stoljetnu povijest. Vidjeli smo i glavnu krčku crkvu na čijem je tornju anđeo s trubom, poznati simbol grada, koji se okreće u smjeru vjetra. Kada smo dovršili razgled, mnogi su se rashladili sladoledom i krenuli prema Jurandvoru i Baškoj. Posjetili smo crkvu sv. Lucije. Prvo smo pogledali zanimljiv film crkvici i Bašćanskoj ploči i saznali mnogo zanimljivih podataka, a zatim smo uz vodiča razgledali crkvicu i  gipsanu kopiju Bašćanske ploče jer se original čuva u Hazu-u u Zagrebu. Crkvica je malena sa samo nekoliko manjih prozora. Zidovi su joj debeli i čvrsti. Bilo je hladno, ali ugodno. Oko crkve su ostaci samostana, blagavaonice i još nekih prostorija koje su bile za svećenike.

Nakon razgleda, imali smo slobodno vrijeme u Baški. Šetali smo plažom. Valovi i krikovi galebova nadopunjavali su sliku ovog prekrasnog mjesta. Krk je uistinu jedan lijepi otok i rado bih se opet vratila tamo gdje sam provela jedno ugodno i prekrasno vrijeme. Bogata povijest, toplo sunce, miris mora, šum valova, glasanje galebova i tihi žamor ljudi nadopunili su moje mišljenje o otoku Krku, jednom od meni najljepših otoka.

Vanessa Zlatarić

« Svibanj 2024 »