Osnovna škola Rečica

O ŠKOLI

Prva školska zgrada u Rečici Obča pučka škola otvorena je 1886. godine na mjestu današnje zgrade Rečica 47 a. Tadašnja škola imala je dvije učionice i dvosoban stan za učitelja, uređeni školski vrt i pčelinjak. Prvi učitelj je bio dubovački župnik Matija Župčić, a mjesni župnik Nikola Batušić. Izgradnju zgrade financirali su sami Rečičani (Rečičaki) prodajom soli. U to vrijeme mladi su se u školu pozivali prijavom učitelja ili mjesnog ravnatelja. Za vrijeme II. Svjetskog rata do temelja je porušena školska zgrada. Do izgradnje nove školske zgrade nastava se održavala u kuriji grofa Drašković. Od 1945. do 1951. godine zvala se Osnovna četverogodišnja škola. Godine 1951. postaje Sedmogodišnja škola,  ali već 1954. godine mijenja se u Osmogodišnju školu. Škola 1956. godine dobiva naziv OŠ Matija Gubec.

Nova školska zgrada izgrađena je 1965. godine pod imenom Matije Gupca. Od školske godine 1970./71. škola u Rečici postala je matična osmogodišnja škola s područnim školama u Šišljaviću, Banskom Kovačevcu i Prkosu. Od 1979. godine zbog udruživanja škola na području Općine Karlovac, škola Rečica se našla u sklopu današnjih škola Mahično i Banija sa sjedištem u školi Banija. Odlukom skupštine općine i provedenim referendumom od 1990. godine, velika radna organizacija Osnovno obrazovanje je transformirano, odnosno sve se osnovne škole ponovno osamostaljuju. Početkom Domovinskog rata, točnije 21. rujna 1991. godine počinje napad na Rečicu. Prilkom napada oštećena je mjesna crkva i zgrada škole. Nastava je organizirana i odvijala se koliko i kako su to dopuštala ratna zbivanja. Godine 1995. škola je obnovljena.

Međunarodna inicijativa Bebras (Dabar) promiče informatiku i računalno razmišljanje među učiteljima i učenicima, ali i u široj javnosti. Dabar je osmišljen kako bi se svoj djeci omogućilo jednostavno sudjelovanje kroz online natjecanje, koje se sastoji od niza izazovnih zadataka osmišljenih od strane stručnjaka.

Dabar potiče razvoj računalnog razmišljanja od prvog razreda osnovne škole kroz rješavanje primjerenih problemskih i logičkih zadataka, stvaranje strategija za analiziranje i rješavanje problema te programiranje čime se postupno uvodi učenike u svijet digitalne tehnologije.

Organizator natjecanja za Hrvatsku je udruga “Suradnici u učenju” uz podršku Hrvatskog saveza informatičara, Visokog učilišta Algebra i CARNET-a, a pod pokroviteljstvom Ministarstva znanosti i obrazovanja.

I ove godine su na izazovu Dabar sudjelovali učenici naše škole i to u kategorijama MikroDabar, MiliDabar i KiloDabar uz potporu učiteljice informatike Marije Tomljanović Mihalić. 

Učenici su ponovno pokazali iznimne vještine i trud, a posebno smo ponosni na učenika Grgura Padežanina koji je zaslužio diplomu Zlatni dabar za plasman među 10% najboljih u državi!

Čestitamo svim učenicima!

Pročitajte još

51. ZILIK

51. ZILIK

Od20. do 24. siječnja 2025. u Karlovcu se održava 51. ZILIK (Zimska likovna kolonija)u organizaciji Centra za pružanje usluga u zajednici “Vladimir Nazor”.  Uz sudjelovanje brojnih umjetnika i umjetnica, na likovnim radionicama sudjelovali su i članovi Likovne grupe...

/Osnovna škola Rečica/ Skip to content