eTwinning projekt AUTHENTIC CODING osvojio Europsku i Nacionalnu oznaka kvalitete

Autor: Marija Tomljanović, 4. 11. 2021.

Prošle školske godine,2020/2021 učenici Andrej Krašić Kosić, Martin Grdina, Tara Mravunac, Maksim Ambrožić i Josip Marciuš, te učiteljica engleskog jezika sudjelovali su u eTwinning projektu Authentic Coding.

Dana 28.10.2021. postali smo ponosni nosioci Europske oznake kvalitete za izvrsnost sudjelovanja na projektu Authentic Coding, koji nam je potvrda da je rad učitelja, učenika i cijele škole prepoznat na visokoj europskoj razini.

Kako bismo sudjelovali u dodjeli Europske oznake kvalitete trebali smo najprije dobiti Nacionalnu oznaku kvalitete.

Nacionalna oznaka kvalitete dodjeljuje se učiteljima i učenicima koji su surađivali na izvrsnim eTwinningovim projektima i znači da je projekt dosegnuo određenu razinu kvalitete u njihovoj zemlji.

Kriteriji za oznaku kvalitete:

Pedagoška inovativnost

• projekt ima originalnu temu
  • koristi raznolike pedagoške metode
  • učenici provode aktivnost
  • učenici surađuju aktivno sa svojim partnerima korištenjem različitih metoda kao što su prikupljanje informacija, rješavanje problema, istraživanje, zajednički rad

Uključenost u kurikulum

• Projekt je zasnovan na nastavnom planu i programu
  • Većina rada u projektu se provodi tijekom nastave
  • Projektna uključenost u nastavni plan i program je jasno vidljiva
  • Projektni rad omogućava kod učenika razvijanje njihovih vještina i kompetencija
  • Pedagoški okvir zasnovan na projektu je objašnjen i dokumentiran od strane učitelja

Suradnja među partnerskim školama

• Partnerske škole zajedno rade na provedbi zajedničke aktivnosti
  • Zajedničke aktivnosti daju materijalne (opipljive) rezultate

Uporaba tehnologije

• Tehnologija se koristi kako bi se pomoglo partnerima da dostignu svoje pedagoške ciljeve
  • Alati pomažu partnerima da bolje zajednički rade

Rezultati, učinak, dokumentacija

• Rezultati projekta su predstavljeni na mreži
  • Učenici su uključeni u TwinSpace
  • Svi koraci projekta su dokumentirani uključujući aktivnosti planiranja - opis svih aktivnosti - ocjena – povratna informacija
  • Ocjenjujete/procjenjujete i objavljujete utjecaj koji je projekt imao na učenike i nastavnike uključene u projekt

Europska oznaka kvalitete je druga oznaka koju se dodjeljuje projektima koji postižu određene europske standarde.

Dodjeljuje je Središnja služba za podršku (CSS) učiteljima za rad na projektu:

- koji je predložen za Europsku oznaku kvalitete od barem jedne Nacionalne službe za podršku, nakon provedenog postupka odabira. Svaka nacionalna služba za podršku predlaže tri projekta nagrađena Nacionalnom oznakom kvalitete na osnovu zbroja bodova dobivenih za kvalitetu projekta.

- na kojem rade barem dva partnera koji su već primili Nacionalnu oznaku kvalitete za svoje projekte. Europska oznaka kvalitete dodjeljuje se samo jednom godišnje i njena dodjela objavljuje se na eTwinning portalu.