Osnovna škola Rečica

O ŠKOLI

Prva školska zgrada u Rečici Obča pučka škola otvorena je 1886. godine na mjestu današnje zgrade Rečica 47 a. Tadašnja škola imala je dvije učionice i dvosoban stan za učitelja, uređeni školski vrt i pčelinjak. Prvi učitelj je bio dubovački župnik Matija Župčić, a mjesni župnik Nikola Batušić. Izgradnju zgrade financirali su sami Rečičani (Rečičaki) prodajom soli. U to vrijeme mladi su se u školu pozivali prijavom učitelja ili mjesnog ravnatelja. Za vrijeme II. Svjetskog rata do temelja je porušena školska zgrada. Do izgradnje nove školske zgrade nastava se održavala u kuriji grofa Drašković. Od 1945. do 1951. godine zvala se Osnovna četverogodišnja škola. Godine 1951. postaje Sedmogodišnja škola,  ali već 1954. godine mijenja se u Osmogodišnju školu. Škola 1956. godine dobiva naziv OŠ Matija Gubec.

Nova školska zgrada izgrađena je 1965. godine pod imenom Matije Gupca. Od školske godine 1970./71. škola u Rečici postala je matična osmogodišnja škola s područnim školama u Šišljaviću, Banskom Kovačevcu i Prkosu. Od 1979. godine zbog udruživanja škola na području Općine Karlovac, škola Rečica se našla u sklopu današnjih škola Mahično i Banija sa sjedištem u školi Banija. Odlukom skupštine općine i provedenim referendumom od 1990. godine, velika radna organizacija Osnovno obrazovanje je transformirano, odnosno sve se osnovne škole ponovno osamostaljuju. Početkom Domovinskog rata, točnije 21. rujna 1991. godine počinje napad na Rečicu. Prilkom napada oštećena je mjesna crkva i zgrada škole. Nastava je organizirana i odvijala se koliko i kako su to dopuštala ratna zbivanja. Godine 1995. škola je obnovljena.

U sklopu projekta Biram, reagiram, preveniram magistra socijalne pedagogije Sonja Jarebica 15. 4 .2025.  god. učenicima je održala predavanje „Elektroničko nasilje među učenicima u školi“, a 16. 4. 2025. god. roditeljima „Društvene mreže i igranje videoigrica“. Tijekom predavanja podijelila je svoje stručno znanje i osobna iskustva, pružajući učenicima i roditeljima konkretne savjete i smjernice. Kroz radionice predavačica je objašnjavala učenicima opasnosti na internetu i posljedicama koje sa sobom nosi njihova aktivnost na internetu, koje ponašanje se može identificirati kao vršnjačko nasilje na internetu i kako ga spriječiti. Roditeljima je govorila o ovisnosti o igranju videoigrica, kako kontrolirati djecu i što napraviti u tim situacijama. Također ih je educirala kako djeca trebaju koristiti društvene mreže i koliko najviše vremena smiju provoditi na njima.

Sonja Jarebica rođena je 23. listopada 1959. u Zagrebu. Kao magistra socijalne pedagogije stekla je 40-godišnje bogato profesionalno iskustvo u radu s djecom i mladima s problemima u ponašanju. Svoj rad usmjerila je na sprječavanje ili ublažavanje socijalnih problema djece i mladih, djelujući u smjeru poticanja pozitivnih promjena u ponašanju i uvjetima u kojima odrastaju i razvijaju se. Socijalna pedagogija podrazumijeva holistički i osobni pristup djeci i mladima, koji povezuje obrazovanje i društvenu skrb o njima, a uključuje rad s pojedincem i socijalnim okruženjem (obitelj, školu, vršnjačke grupe, ali i širu zajednicu), s krajnjim ciljem afirmacije prava djece.

Pročitajte još

Dan planeta Zemlje 22. travanj

Dan planeta Zemlje 22. travanj

Učenici i učitelji Osnovne škole Rečica ove su školske godine Dan planeta Zemlje obilježili  sadnjom drveća i grmlja te druženju s članovima Lovačkog društva Rečica. Šumarija Karlovac donirala je Školi sadnice koje su učenici posadili u okolišu škole te na taj...

/Osnovna škola Rečica/ Skip to content