O knjižnici

Službena povijest školovanja u Rečici počinje 1886. g. kada je otvorena Obča pučka škola. Školska zgrada uništena je u 2. svjetskom ratu, pa se nastava održavala u kuriji grofa Draškovića, i to sve do 1965. g. kada je izgrađena nova školska zgrada. Zapisa o radu školske knjižnice nema prije 1968. g. iz koje datiraju prve inventarne knjige knjižnice OŠ Rečica.

Knjižnica se do 90-ih g. 20. st. selila iz jednoga prostora u drugi: tada se smjestila u 24 m2 u neposrednoj blizini ulaza u školu, sumračan prostor opremljen glomaznim namještajem, sklepanim od stolova i polica otpisanoga školskog inventara.

Dolaskom diplomirane knjižničarke Svjetlane Basara 2007. g. na mjesto stručnoga suradnika knjižničara, nepovoljnim financijskim i inim uvjetima unatoč, knjižnica nastoji postati "srce" škole. Knjižničarka svake školske godine organizira književna gostovanja, uglavnom bez ikakve financijske potpore škole ili nadležnih institucija. Kako bi mogla ostvariti svoju "misiju", pokreće projekt "Eko-kutak škole" u okviru kojega učenici i djelatnici škole odvajaju stari papir i otpadne boce, a njihovom prodajom prikupljaju se sredstva za organizaciju književnih susreta i/ili obnovu knjižničnoga fonda. Nažalost, zbog epidemije virusa Covid-19 učenici su se s književnicima uživo posljednji put družili 2018. g., i to s dvije karlovačke autorice, Ivanom Francišković Olrom i Bojanom Meandžija. Nakon toga se susreti s književnicima, ilustratorima i sličnim karikama u knjiško-čitateljskom lancu "sele" u virtualni prostor YouTube kanala školske knjižnice.

Također, školska knjižničarka Svjetlana Basara obnavlja suradnju s Gradskom knjižnicom "Ivan Goran Kovačić" odnosno s njezinom bibliobusnom službom: povećava se broj upisanih i aktivnih članova "knjižnice na kotačima", s bibliobusnim knjižničarima Natašom Vojnović i Nikolom Solumunom dogovaraju se organizirani posjeti učenika i prigodne radionice, učenici redovito sudjeluju na bibliobusnom literarno-likovnom natječaju, a knjižničarka Svjetlana Basara sudjelovala je s predavanjem "Mali korak prema bibliobusu - veliki prema svijetu" na 10. okruglom stolu i pokretnim knjižnicama i 4. festivalu hrvatskih bibliobusa "Od kočije do suvremenog bibliobusa" u Karlovcu 15. travnja 2011.

U međuvremenu se promijenilo vodstvo koje u preuređenju škole nije zaboravilo knjižnicu. Zahvaljujući ravnateljici Dijani Perišin, knjižnica se 2021. g. transformira u vrlo ugodan prostor za rad i opuštanje na čijim se policama nalazi oko 2.700 jedinica: knjižne, AV i e-građe te 5 naslova časopisa.

Školska knjižničarka OŠ Rečica Svjetlana Basara, čak i s radnim vremenom od samo 20 sati tjedno, nastavlja ostvarivati "misiju" knjižnice kao „srca“ škole. Riječima Michela Foucaulta: „Ja nisam prorok. Moj posao je stvaranje prozora gdje su nekad bili zidovi.“

« Siječanj 2022 »