Posjet učenika osmih razreda Vukovaru

Autor: Adriana Sladić, 9. 11. 2017.

U sklopu projekta Posjet učenika osmih razreda Vukovaru, učenici 8. razreda su 6. i 7. studenog 2017. godine u pratnji razrednice Milke Mandić i psihologinje Adriane Sladić posjetili grad heroj na Dunavu. Projekt provodi Javna ustanova Memorijalni centar Domovinskog rata Vukovar u suradnji s Ministarstvom branitelja.

Tijekom dvodnevne posjete obišli su sva mjesta sjećanja vezana uz Domovinski rat u Vukovaru - Spomen dom i masovnu grobnica Ovčara, Spomen dom hrvatskih branitelja ili groblje tenkova na Trpinjskoj cesti, Memorijalni centar Domovinskog rata Vukovar, Memorijalno groblje, Spomen-obilježje  Vodotoranj, Središnji križ na ušću rijeke Vuke u Dunav, Mjesto sjećanja – Vukovarska bolnica 1991.

Učenici su bili smješteni u Memorijalnom centaru Domovinskoga rata u prostorima bivše vojarne 204. vukovarske brigade. To je prostor koji predstavlja središnju točku svih aktivnosti, lokaliteta i organizacija povezanih sa sjećanjem na Domovinski rat i na tragediju Vukovara. Učenici su u Memorijalnom centaru Domovinskog rata Vukovar mogli razgledati nekoliko postava: “Sjećanje na Domovinski rat – Bitka za Vukovar”, prikaz srpskih koncentracijskih logora “Stajićevo” i “Begejci”, izložbu pješačkog naoružanja korištenog u Domovinskom ratu te eksponate na otvorenom.

Osim obilaska memorijalnih lokaliteta posjetili su i Muzej vučedolske kulture i Gradski muzej – dvorac Eltz.

Odmor od teških tema vezanih uz strahote rata pružilo je druženje učenika s vršnjacima iz drugih škola s područja naše županije, disko te romantična vožnja brodom „Bajadera“ po prelijepom nam plavom Dunavu u suton.

Učenici su kroz predavanja učili o vrijednostima Domovinskog rata i Bitke za Vukovar, a kroz Školu mira prenesena im je poruka mira, prihvaćanja različitosti i suosjećanja sa žrtvama rata. Sve što su naučili imali su na kraju posjete priliku pokazati kroz kviz. Predstavnici OŠ Rečica,  Laura Vukić i Mihael Purgar, pokazali su zavidno znanje, brzinu i snalažljivost te su za našu školu osvojili 4. mjesto.